Anneler Günü Ne Zaman? Anneler Günü Tarihçesi

Anneler Günü Ne Zaman? Anneler Günü TarihçesiAnnelik insanlığın en temel ve kutsal bağlarından biri olur. Her biri hayatınızda ilk adımlarınızı atarken hastalandığınızda ya da kendinizi güçsüz hissettiğinizde yanınızda olan kişidir. Anneler fedakarlıklarıyla, sabırlarıyla ve sevgileriyle yaşamın her alanında rehberlik eder. Onların varlığı hayatınızı anlam katar ve sizleri güçlendirir. İşte bu yüzden her yıl “Anneler Günü hangi tarihte?” konusu önem kazanır. Tüm dünyada anneler günü olarak kutlanan bu özel günün kökeni bir anma günün çok daha ötesinde.

Annelerin yaşamınızdaki derin ve kalıcı etkisini kutlayan bir anlam taşıyan bu özel gün sevgi dolu bir hikayeye dayanır. Bu özel gün annelerinize olan sevgi ve minnettarlığınızı ifade etmenin, onların kutsallığını ve değerini vurguladığınız bir fırsattır. Annelere olan sevginizi ifade etmek için küçük bir fırsat olan bugünün asıl önemli yanı onların varlığını her gün takdir etmenizi sizlere hatırlatmaktır. Bu yazıda “Anneler Günü nasıl ortaya çıktı?” konusunda merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. “Anneler Günü ne zaman Türkiye'de?” sorusunun cevabını ve Anneler Günü'nün önemini derledik!

Anneler Günü Tarihçesi ve Önemi

Anneler Günü tüm dünyada kutlanan özel bir günün olmasının yanı sıra derin bir tarihi geçmişe sahiptir. Peki “Anneler günü neden kutlanır?”.  Anneler Günü'nün kökeni oldukça eski zamanlara kadar uzanır. Antik Yunan'da ilkbaharın Tanrıçası Rhea'ya adanan festival olan Cybele kutlanırdı.  Bu açıdan bakıldığında Anneler Günü tarihçesi oldukça eski zamanlara kadar gider.

Anneler Günü Ne Zaman? Anneler Günü TarihçesiRoma İmparatorluğu'nda ise Hristiyanlığın kabulünden sonra Meryem Ana’ya olan sevgi ve saygıyı ifade etmek için de özel bir gün kutlanıyordu. Peki modern anlamda “Anneler Günü ne zaman ortaya çıktı?” Modern zamanlar için Anneler Günü'nün tarihçesi 19 yüzyıl Amerika'sına dayanır. Anneler Günü'nün kurucusu olarak kabul edilen Anna Jarvis 1908 yılında annesinin anısına bir anma töreni düzenler. Bu etkinlik annelerin fedakarlığını ve sevgisini onurlandırmak için hazırlanır.

Ama Jarvis'in bu çabaları 1914 yılında Amerika başkanı Wilson tarafından resmi olarak Anneler Günü adıyla kabul edilir. Bu açıdan bakıldığında “ilk Anneler Günü ne zaman kutlandı?” sorusuna resmi anlamda 1914 yılında kutlandığı cevabı verilebilir. Annesinin ölümünün ardından Anna Jarvis, ölüm yıldönümüne denk gelen günü anma ve takdir sunma amacıyla kutlar. Oldukça eskiye dayanan Anneler Günü tarihçesi ve önemi konusunda annelere olan sevgi saygı ve minnettarlığın bir ifadesinin sunulması önemlidir. Anneler herkesin hayatındaki en değerli varlıklardan biri olur. Onlar sizlere sevgi ve rehberlik eder destek olur ve fedakarlıkla çalışır. Anneler Günü bu değerli varlıklara olan şükranınızı ifade etmek için harika bir fırsat olur. Aynı zamanda Anneler Günü aile birliğini ve bağlarını güçlendirmenin de önemini vurgulayan bir andır. Bu özel günde tüm aile bir araya gelir ve anneleri mutlu etmek için çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Bu sayede aile ilişkileri derinleşir ve sevginin paylaşılması için uygun ortam hazırlanır. Anneler Günü için çeşitli etkinlikler hazırlayabilirsiniz. Bazıları annelerine özel hediyeler alırken bazıları onları lezzetli yemeklerle ağırlar. Kimi ise anıları paylaşarak ya da onlar için duygusal yazılar hazırlayarak sevgilerini ifade etmeyi tercih eder. Aynı zamanda Anneler Günü için aile üyeleri ve yakın dostlarla bir araya gelmeyi de düşünebilirsiniz. Piknik düzenleyebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir ya da sadece annenizle evde zaman geçirebilirsiniz. Bu açıdan önemli olan tek şey annenizin sevgi dolu bir gün geçirmesini sağlamak ve onlara değer verdiğinizi hissettirmenizdir. Tarihi eski Yunan ve Roma dönemine kadar uzanan bu kutsal günün asıl önemi anneniz için yalnızca bir gün değil her günü aynı özen ve sevgi ile hatırlamanızdır.

 

Anneler Günü Ne Zaman?

Anneler Günü Ne Zaman? Anneler Günü Tarihçesi

19. yüzyıl Amerika'sına dayanan bu özel günün kökeni aslında Anna Jarvis'in annesinin savaş döneminde yaralı askerlere yardım etmek ve barışı teşvik etmek için gösterdiği çabaları takdir ve onun ölümünün ardından duyduğu hüznü göstermek anlamıyla kutlanmasına dayanır. Anna, annesinin anısına bir anma töreni düzenleyerek fedakarlık ve sevgi kavramını onurlandırmak amacıyla bir tören düzenler. Bu çabalar 1914 yılında resmi olarak Anneler Günü'nün kutlanması ile sonuçlanır. Bu noktada “Anneler Günü ne zaman?” sorusuna resmi anlamda Mayıs ayının ikinci pazarı olarak ilan edildiği söylenebilir. Anneler Günü'nün Amerika'da ulusal bir bayram haline gelmesinin ardından diğer ülkelerde bu özel günü kutlamaya başlar.

Dünya çapında çeşitli ülkelerde kutlanan ve annelere olan sevgi ile minnettarlığı ifade eden bu özel gün için Mayıs ayının yaklaşması ile birlikte “Anneler Günü hangi gün?” soruları eşliğinde planlar yapılır.  “Anneler Günü ne zaman 2024?” yılı için her yıl olduğu gibi Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanacağı söylenebilir. Bu noktada 2024 yılında kutlanacak olan Anneler Günü 12 Mayıs Pazar gününe tekabül eder. 19 yüzyılda ilk Anneler Günü kutlaması Anneler Günü'nün bugünkü şeklinin temelini atar. Anna Jarvis'in annesi Ann Jarvis için sevgi ve minnettarlığı göstermek amacıyla başlatılan bu gelenek bugün milyonlarca insan tarafından yine aynı sevgi ve minnettarlığı göstermek amacıyla kutlanır. Anneler Günü, anneleri olan derin sevgi ve minnettarlığın bir ifadesi olmanın yanı sıra aile birliğini de güçlendiren ve sevgi dolu bir gün olarak herkesin bir araya gelmesini sağlayan özel bir andır. Bu özel gün için annenize en değerli hediyeyi Gülaylar’dan inceleyebilirsiniz.

 

Close İcon

Sepetim

Ücretsiz Sigortalı Gönderim !

Toplam Tutar

0

Toplam İndirim Tutarı

0

Ürün İndirimi

0

Kargo

Ücretsiz

Ödenecek Tutar

0

SEPETE GİT

E-Bültenlerimize kayıt olun, yenilikleri ve fırsatları önce siz keşfedin!